|
Two standard deviations would be 0.14 meters. Ninety-five percent of men are between 1.66 and 1.94 meters. Three Standard Deviations are 0.21 meters and 99.73% of the Area of the Normal curve is between +3 sigma (+3s) and -3s. We can say that practically
Only about 13 in 10,000 men are taller than 2.01 meters. The same is true of men below 1.59 meters.
But…
What does this have to do with making nuts, bolts, transmissions and aspirin tablets?
If we have a machine which will measure every man who comes down the street, what are the odds that any individual man is 1.8 meters tall? What are the odds that the next man who walks by will be between 1.59 and 2.01 meters? How about between 1.73 and 1.
Two Standard Deviations
s = 0.07 x2 = 0.14
1.8 - 0.14 = 1.66
1.8 + 0.14 = 1.94
Three Standard Deviations
s = 0.07 x3 = 0.21
1.8 - 0.21 = 1.59
1.8 + 0.21 = 2.01
| Previous slide | Next slide | Back to first slide | View graphic version |
ADVERTISEMENT
View the Elsmar Cove Privacy Policy and Terms and Conditions